Wystawy

wystawy
Wystawy psów rasowych są przede wszystkim konkursem piękności. Dla większości z posiadaczy piesków własny czworonożny przyjaciel jest najpiękniejszy i jedyny w swoim rodzaju. Tymczasem jadąc na wystawę może się okazać, że nie dostaniemy najwyższej noty opisowej ani lokaty, a sędzia, który nigdy wcześniej nie widział naszego ukochanego psiaka wyraża się o nim w sposób raczej nieprzychylny. Może się też zdarzyć całkiem odwrotnie – sędzia okaże nie tylko duże uznanie naszym pieskowi, ale awansuje go do grona zwycięzcy konkursów w prestiżowym Best of Group czy nawet jako jednego z najurodziwszych piesków wystawy.
Jadąc na jakąkolwiek wystawę powinniśmy mieć duży dystans do tego co rzeczywiście się tam dzieje choćby z kilku zasadniczych przyczyn:
jessi prezentacja
– wystawy to konkurs podczas którego są mierzone według poszczególnych piesków ich proporcje, budowa, umaszczenie, rzadko charakter ponad zwykły standard wytrzymania w pozycji wystawowej prze kilka chwil.
– dla osób pragnących rozpocząć działalność hodowlaną wystawy są przepustką do uzyskania tytuł reproduktora lub suki hodowlanej dla swojego pieska.
– jest to konkurs, podnoszący zdobytymi sukcesami, prestiż oraz renomę wystawianego pieska, a także ogólnie całej hodowli, z której pochodzi.

Krytyczne bądź pozytywne opinie na temat danego psa u jednego sędziego mogą być zupełnie niewspółmierne do oceny otrzymanej w całkiem innym miejscu i czasie. Poszczególni sędziowie czy organizatorzy wystaw, mogą mieć bardzo różne preferencje przy ocenie pieska w interpretacji wzorca danej rasy, co wynika z rozwoju trendu piękności, który można zaobserwować na świecie lub w danym obszarze geograficznym. Dlatego, aby mieć jak największą wiedzę na temat urody swojego czworonożnego przyjaciela warto prezentować go na różnych wystawach i różnym sędziom.

Oprócz powyższych kwestii związanych stricte z uczestnictwem w konkursie na ringu wystawy umożliwiają nam również:
cindy i roger
1. Możesz poznać fantastycznych ludzi, którzy robią fantastyczne rzeczy z psami i nauczyć się od nich kilku fajnych rzeczy, aby później wykorzystać je we własnym szkoleniu i zabawie.
2. A psy mogą poznać fantastycznych nowych kumpli 🙂
3. Jeśli Twój ukochany pies da sobie radę w tak trudnych warunkach jak np. Spodek w Katowicach albo wielka wystawa psów w Poznaniu, na których wszędzie słychać szczekające czworonogi, to jest ogromna szansa, że da on sobie radę w każdych warunkach. Wystawy są szkoleniem samym w sobie, ale trzeba rozsądnie i stopniowo dobierać konkursy, w których chcemy uczestniczyć, aby nie podejmować się zbyt trudnych wyzwań na samym początku.
4. Nabycie umiejętności handlingu, czyli wiedzy o wystawianiu psów.
z larsem
To czego rzeczywiście oczekuje się od pieska na pokazie, jakim jest wystawa psów to na dobrą sprawę kilka niezbyt trudnych elementów, które jednak w całkiem nowych i nieoczekiwanych warunkach mogą przysporzyć pewnych kłopotów.

Postawa

Konieczne jest dobre zaprezentowanie psa, sprowadzające się do ustawienia go mechanicznie bokiem do osoby oceniającej na wystawie. W praktyce wygląda to tak, że najpierw trzeba nauczyć pieska, aby spokojnie stał koło nas, trzymając w ręce przed nim co pomoże mu się skoncentrować na danym punkcie. Na początku najlepiej jest ćwiczyć przy wykorzystaniu jogurtu, śmietanki etc. czyli czegoś co piesek będzie mógł wylizywać, nie myśląc za dużo w jakiej pozycji stoi. Utrzymując go w takiej pozycji, kiedy smakowicie wylizuje zawartość wieczka, uczymy go pierwszych prób stawania we właściwej pozycji.
jessi postawa
Bardzo ważne jest, aby piesek czuł się odprężony na tyle, aby nie przeszkadzało mu otoczenie, w którym wykonywane jest ćwiczenie…, a także inne psy :D.
Pieska powinniśmy zacząć ustawiać, jak skupimy jego uwagę. Przednie łapki powinny być na wysokości łopatek, zaś tylne nieco wyciągnięte. W efekcie końcowym piesek powinien się lekko pochylać do przodu w stronę przysmaku, który powinien zostać dany do psiej paszczy jak tylko wytrzyma on/ona przez kilka sekund w oczekiwanej pozycji. Powinniśmy zacząć ćwiczyć postawę w domu, ponieważ dla pieska będzie na pewno nowe, że stajemy koło niego i coś tam majstrujemy przy jego łapach i ogonie. W momencie kiedy piesek będzie umiał się dobrze ustawić w domu próbujmy powielać to ćwiczenie na dworze.

U seter irlandzkiego  skupiamy się przede wszystkim na ustawieniu go z ręki, czyli ustawieniu psa od głowy. Najpierw przytrzymujemy delikatnie pyszczek, następnie ustawiamy przednie łapki zgodnie z wysokością i szerokością obręczy barkowej, następnie lekko wyciągamy tylne nogi i gotowe. Zawsze po zakończonym ćwiczeniu postawy warto jest dać smakołyk, aby piesek miał z ustawianiem dobre skojarzenia
cindy postawa
Postawa flat coated retrivera jest wypracowywana nieco inaczej. Bardzo dużą wagę przywiązuje się tutaj do nauki wyciągania postawy w sposób naturalny, dlatego nieodzowne wydaje się wykorzystanie do pomocy wcześniej wspomnianych jogurtów i kefirków 🙂 Flatek liżąc intensywnie przysmak ustawia się pięknej pozycji z lekko wyciągniętymi tylnymi nogami oraz lekko napiętą klatką piersiową, skierowaną ku przodowi. Ważne jest, aby ogon pieska był cały czas w ruchu, czyli powinien nim wesoło merdać. W dalszej perspektywie ćwiczenie postawy lepiej jest wycofywać przysmak ku górze (ale nie za wysoko), aby piesek nie lizał lecz stał i wesoło obserwował swojego przewodnika.

Wybieg

Jest to nic innego jak przebiegnięcie około dwóch kółek przed sędzią, aby ocenić w jaki sposób porusza się piesek, i  przyjrzeć się jego proporcjom podczas ruchu. Oprócz tego sędzia również ocenia biega psa przed nim przodem i tyłem, gdzie brane jest pod uwagę sposób ustawiania przednich i tylnych kończyn. Ważne, aby kroki które stawia przewodnik podczas biegu były długie, dzięki czemu piesek również będzie starał się dotrzymać kroku. Ćwiczenie to może sprawić kłopot, jeśli piesek ma problem ze spokojnym prowadzeniem na smyczy, ponieważ w biegu będzie on jeszcze bardziej zmotywowany do tego, aby pociągnąć właściciela za sobą. Jeśli widzimy, że piesek traci koncentrację i robi się nerwowy na ringu, spróbujmy odzyskać jego uwagę: cmokaniem, przysmakiem lub mówieniem do niego po imieniu.  Przed występem warto także pamiętać, aby wyjść na kilka kółeczek na ring, aby zapoznać z nim naszą czworonożną piękność.

„Obłapianie”
Każdy z sędziów ma obowiązek sprawdzić palpacyjnie budowę psa, co zwłaszcza dla młodego czworonoga może być krępujące. Aby poradzić sobie z tym tematem nie ma innego sposobu jak zmobilizować wokoło siebie jak największą liczbę, nawet całkiem przypadkowych ludzi. Rolą takiego pomocnika jest granie przez kilka minut sędziego wystawowego, który sprawdza stan uzębienia oraz budowę psa, w szczególności w okolicach bioder. Ważne jest, aby dać się pieskowi wpierw powąchać, bo w innym przypadku może on zareagować strachliwie, wyrywać się lub bronić. „Obłapianie” powinno być praktykowane w różnych miejscach i w różnym środowisku i zawsze przy wykonaniu postawy wystawowej.
Jessi obłapianie