Oswajanie z wodą z He-mankiem
Jak ważna dla każdego malucha jest nauka pływania oraz oswajanie z wodą nie trzeba długo nikogo przekonywać 🙂
Woda jest idealnym rozwiązaniem na ochłodę, a oprócz tego doskonale wpływa na samopoczucie i aktywność pieska, jak i rozwój jego struktury mięśni w jakże ważnym okresie dorastania 🙂 💪💦.

Wiek 3 i więcej miesięcy jest okresem bardzo ważnym do nauki pływania. To co uda wam się wypracować w tym czasie zaprocentuje niedługo potem, kiedy mięśnie i stawy będą o wiele bardziej związane.
Dlatego też jeśli macie tylko możliwość wybierać się nad stawy, jeziora, rzeczki i rzeki o słabym nurcie, a nawet nad spokojne morze – róbcie to jak najczęściej przed okresem jesiennym👏🐶🐾🌞.
Podczas oswajania z wodą pamiętajcie, że:
- To ma być przede wszystkim zabawa! <3 Weźcie ze sobą ulubione zabawki⚽️🥎, weźcie smaczki🍗🍖, smyczkę i obrożę.
- Do wody maluch powinien wchodzić z osobą, z którą jest najbardziej związany i za którą najchętniej podąża. 🧙♂️ Obecność drugiego pieska, który umie pływać może być pomocna ale nie jest konieczna.
- Najpierw zmęczcie trochę „stworka” niech się wybiega🦵 po łące lub podczas drogi nad wodę – będzie wtedy bardziej skoro do zanurzania się.
- Następnie w pobliżu wody próbujcie się bawić z nim jego ulubioną zabawką🐳🐬🤿 np. w aportowanie, wołanie do mnie lub zabawę szarpakiem. Dobrze jest wybrać do tego w miarę płytkie i łagodne dno.
- Jeśli piesio czuje się swobodnie spróbujcie zachęcać go do podążania za wami nieco głębiej. Jeśli maluch wychodzi przed was możecie tę czynność nazywać „do przodu, woda”💧🌊
- Kluczowe jest nakierowywanie➡️ zabawy w miejsca coraz głębsze i głębsze tak aby maluch w pewnym momencie musiał oderwać łapki od dna, aby przepłynąć. Jak tylko mu się to uda i ponownie stanie na dnie należy go pochwalić i powiedzieć mu jak bardzo mądrym jest pieskiem💪💪💪👏👏👏.
- Do oswajania z wodą nie używajcie na razie smyczy, ponieważ może ona krępować ruchy i wywołać niepokój.
- Jeśli jesteście w stanie przekonać piesia, aby podążał za wami bez rzucania zabawki na głębszą wodę to świetnie, ale jeśli to właśnie zabawka przekonuje go do prób popłynięcia po nią starajcie się z niej korzystać, nazywając czynność „aport”.
- Liczą się małe postępy i swoboda w obyciu z wodą 🙂

Polecamy wybierać się nad akweny rano, kiedy nie ma innych amatorów kąpieli, abyście mieli jak najwięcej przestrzeni dla siebie. Niewątpliwie flaciki będą mieć pewną przewagę ze względu na bardziej zbitą budowę ciała na tym etapie oraz instynkt do pracy w wodzie. Dla seterków długie i szczupłe łapki mogą być pewnym utrudnieniem, ale wszystko w swoim czasie 🙂
Do dzieła !