Krajowe Field Trials, Tarnów 2017 – Jessi z dyplomem II stopnia!

W piękny zapowiadające się poranek 14 października wylosowaliśmy w Smęgorzewie numer 12, który towarzyszył nam przez jakże długi i szczęśliwie zakończony dzień na Krajowych Field Trialsach organizowanych przez Z.O. PZŁ w Tarnowie. Nasza ruda duma – Jessi (Heroine of Wisdom All Irish Gold FCI) wywalczyła w tym dniu dyplom II stopnia, zdobywając 5 punktów po wyczerpujących zmaganiach w poszukiwaniu bażantów i kuropatw 😀

Konkurs Field Trials charakteryzuje się poszukiwaniem przez psy z grupy VII FCI ptactwa łownego (bażant, kuropatwa), a następnie jego wystawieniem oraz wypchnięciem do poderwania się do lotu. Następnie jest oddawany strzał na wiwat w celu sprawdzenia u psa reakcji w wystawianiu po oddaniu strzału. Poniżej fragment konkurencji polnej Jessi przy odszukiwaniu ptactwa na czeskim konkursie.

Do FT w Smęgorzewie ostatecznie przystąpiło 16 wyżłów brytyjskich, z których 9 zaliczyło konkurs (5 na dyplom I stopnia oraz 4 na II). Zawody stały na wysokim poziomie, co potwierdzało bardzo dobre przygotowanie psów oraz przewodników.
W finałowym podsumowaniu podium na miejscach 1 i 3 zostało zdominowane przez znaną już parę Pointerów z Halikarnasu: Liwię oraz Maję (prowadzonych przez M.Szafran oraz K.Suleja). Na miejscu drugim uplasował się przewodnik J.Tarnowski z seterem irlandzkim Jaworem BRUTAREM. Wśród uczestników znalazła się również silna reprezentacja seterów szkockich gordon, wśród których 4 i 5 miejsca przypadło kolejno CELTIC BACKENED Kochanej Emilki (prowadzonej przez M.Sklorz) oraz Taransay ALEXANDER (prowadzonego przez J.Surmę).
Poniżej można zobaczyć całą listę uczestników, którzy zaliczyli konkurs wraz z zamieszczoną punktacją, klasy otwartej:

LIWIA z Halikarnasu – 1/16, dyp Ist, 8pkt/10, CPC (pointer)
JAWOR Brutar – 2/16, dyp Ist, 6pkt/10 (seter irlandzki czerwono-biały)
MAJA z Halikarnasu – 3/16, dyp Ist, 6pkt/10 (pointer)
CELTIC BACKENED Kochanej Emilki – 4/16, dyp Ist, 6pkt/10 (seter szkocki gordon)
Taransay ALEXANDER – 5/16, dyp Ist, 6pkt/10 (seter szkocki gordon)
Cornadore ADA – 6/16, dyp IIst, 5pkt/10 (seter irlandzki czerwono-biały)
HEROINE OF WISDOM All Irish Gold – 7/16, dypl IIst, 5pkt/10 (seter irlandzki)
ZEUS z Halikarnasu – 8/16, dyp IIst, 5pkt/10 (pointer)
DIONIZOS Rude Ziółko – 9/16, dyp IIst, 4pkt/10 (seter irlandzki)

Sędziami dokonującymi oceny byli Z. Karolczyk oraz Z. Borowiec, którym asystowała G. Rogoż. Ze względu na wysoki poziom rywalizacji para sędziowska zwracała szczególną uwagę na szybkość chodów psów, posłuszeństwo, wystawienie ptactwa oraz sekundowanie w poszczególnych parach.
Jessi miała okazję zaprezentować się w dwóch runach:
W I rundzie pokazała szybkie chody oraz głębokie i szerokie okładanie pola, oraz respektowanie zająca (poniżej fragment okładania pola z pierwszej rundzie):

Natomiast w II rundzie pokazała się z równie ujmującej strony wystawiając dwa bażanty, oraz respektując je po oddaniu strzału.
Osobną uwagę chcielibyśmy poświęcić seterce irlandzkiej z naszego zespołu Puzzy (Okadene Puzzel n’Crisps), startującej w klasie derby. Choć tym razem bez dyplomu, Puzzy zaprezentowała piękne i szybkie chody oraz dobrą, stylową pracę podczas okładania pola. Jest to tym bardziej wielka radość dla przewodnika H.Cichoń, ponieważ zapowiada bardzo dobre wyniki na wiosennych konkursach 2018 🙂

Były to dla nas ostatnie już zawody w roku 2017 i co ogromnie nas cieszy poprawiliśmy wynik z przed roku aż o 4 pkt. Ogromną przyjemnością było spotkać dawno niewidzianych przyjaciół z naszych zmagań w konkursach wyżłów oraz zawrzeć nowe znajomości. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i do zobaczenia następnym razem!