Jak przetrwać Sylwestra ?

Po pierwsze nie panikować, nie nastawiać się negatywnie, nie przewidywać przyszłości🙂 Pamiętajcie, że nasze psy są bardzo inteligentne i czują nasze emocje, wszystkie. Więc jak my zaczynamy się denerwować, one również czują niepokój. Dlatego w pierwszej kolejności zaczniemy od nas samych. Głęboki wdech, wydech i do przodu 🐾🐾🐾

Pamiętajcie, że wystrzały w Sylwestra, to nie jedyny hałas, na jaki narażony jest nasz piesek w ciągu całego roku, to też burze, błyski, hałas ulicy, remont u sąsiada, spadające garnki w domu itp. Wszystkie maluszki były oswajane z hałasem od pierwszych swoich dni, będąc jeszcze u nas, żaden nie miał problemu ze strzałem z pistoletu hukowego, odgłosem burzy, szczekających psów i innych dźwięków. Więc mają dobry start na przetrwanie Sylwestra bez stresu 🐶

Jakie są dobre praktyki, by pomóc przetrwać pieskom koniec roku?

💡 Przede wszystkim naszym zadaniem jest, by pies pozytywnie skojarzył sobie usłyszane w tle huki i hałasy. Więc jak np. sąsiad przeprowadza generalny remont mieszkania, albo rodzeństwo gra na komputerze w strzelankę, my w tym czasie bawimy się z psem, przeciągamy zabawką, robimy całą serię prostych komend, za wykonanie których, obsypujemy psa przepysznymi nagrodami. Ćwiczenie posłuszeństwa pozwalają skupić psu uwagę na nas, dodatkowo powtarzanie prostych czynności (siad, łapa, leżeć itp. ) pomaga mu opanować negatywne emocje.

💡 Ćwiczenia oswajania z hałasem powinny trwać przez cały rok, stopniowo zwiększając poziom głośności.

💡 Rano w Noc Sylwestrową wybiegajcie pieski, porzucajcie im 100 aportów, bawcie się w chowanego na dworze, itp. Im bardziej zmęczone, tym mają mniej sił na emocjonowanie się tym , co się dzieje wokół.

💡 To, że pies szczeka, to nie jest nic złego. Jest psem i czuje się zobowiązany ostrzec swoje stado przed hałasem. Naszym zadaniem jest go wyciszyć, wysłać ew. na miejsce, skupić jego uwagę na innych czynnościach.

💡 Dajcie mu do gryzienia jakiś rarytas, kość, gryzaka, który będzie o wiele ciekawszy niż hałas za oknem.

💡 Jeśli widzimy, że piesek się stresuje, nie uspokajamy, nie tulimy, nie wpadamy w panikę. Skupiajmy jego uwagę na nas, na zabawie, poturlajmy się z nim po dywanie 🙂 Jeśli zobaczy, że my jesteśmy spokojni, on też poczuje się pewnie.

💡 Nie podawajcie weterynaryjnych leków uspokajających psom, które tego nie potrzebują. Dobra zabawa przede wszystkim 😊🐶

PS nie warto strzelać w Sylwestra, bo lęk przed hałasem mogą odczuwać zwierzęta, nie tylko te pod naszym dachem 🦉🐗🦌🐇🦔🐱