Grace & He-Man na szkoleniu i zkoušky vloh w klubie MSKAO 20-23.6.2019, Štěpánov
Na okres „długiego weekendu” w dniach 20-23.06.2019 szykowaliśmy się mentalnie i fizycznie wraz z Grace i He-Manem już od kilku dobrych miesięcy, a plan przystąpienia do szkolenia oraz egzaminu zkoušky vloh (ZV), organizowanych w Republice Czeskiej, pojawił się wraz z przystąpieniem do klubu MSKAO (Śląsko – morawski Klub Wyżła Brytyjskiego) w lutym 2019.
Szkolenie zorganizowane przez klub MSKAO było skoncentrowane wokół nauki najważniejszych elementów pracy dla młodego setera, czyli nauki okładania pola, wystawiania oraz dochodzenia do ptactwa (przepiórka, bażant). Idealnie jest kiedy praca setera irlandzkiego jest prezentowana w długich wypadach na lewą bądź prawą stronę idącego środkiem przewodnika. Pies powinien trzymać się szacunkowo przyjętej odległości z przodu około 60-70 metrów, a następnie może przeszukiwać tereny po bokach opiekuna w odległości nawet 150 i więcej metrów. Po przeszukaniu jednej strony, jego zadaniem jest przebiec na przeciwległą flankę i kontynuować poszukiwania. W tym czasie przewodnik idąc zakosami lewo/prawo poszerza przestrzeń zainteresowania dla swojego podopiecznego. W kulminacyjnym momencie pies powinien zwolnić i wystawić, a następnie w mniejszym tempie podejść wraz ze swoim przewodnikiem do ptactwa, które powinno wzbić się do lotu.
Bardzo ważnym elementem jest także respektowanie ptactwa, które nie powinno być gonione przez psa, a jedynie wskazane poprzez wystawienie. Do momentu natrafienia na odwiatr od poszukiwanego ptactwa, praca psa powinna być dynamiczna, przerywana jedynie na kilka chwil w celu zbadania poszczególnych śladów, a następnie szybko wznawiana. Pies powinien być samodzielny, ale zarazem utrzymywać kontakt z przewodnikiem i w razie konieczności stosować się do otrzymywanych wskazówek.
Przygotowani do egzaminu zkoušky vloh jak tylko się dało oraz korzystając z wcześniej nagromadzonej wiedzy, przystąpiliśmy do stojącego przed nami zadania w skupieniu, ale zarazem z wiarą w swoje umiejętności. Zarówno Grace jak i He-Man spisali się świetnie otrzymując dyplom I stopnia oraz uzyskując lokaty, kolejno 5 i 9 na 24 startujące psy. Oboje wykazali się wytrwałością w pracy w polu oraz talentem łowieckim, który odpowiednio rozwijany może zaowocować w przyszłości wspaniałymi wynikami we współpracy z przewodnikiem. Jesteśmy z nich ogromnie dumni i wierzymy w nich z całego serca!