Braque d’Auvergne – silny i inteligenty wyżeł z Masywu Centralnego

Kora i Coti
Braque d’Auvergne to wspaniałym i bardzo lubiący się uczyć wyżeł kontynentalny. Choć doskonale czuje się jako pies polujący to jest jednocześnie wiernym towarzyszem zabaw zarówno dzieci jak i kompanem dorosłych. Przy zapewnieniu mu dostatecznej ilości ruchu świetnie aklimatyzuje się także w mieście. Cechuje go przyjazne usposobienie, ogromna wyrozumiałość oraz podatność na trening.

1604767_10152229685812242_2531122438375229697_n
Pochodzenie wyżła owerniackiego  należy wiązać z krainą geograficzną centralnej Francji, Owernii. Początki rasy mają miejsce jeszcze w końcu XVIII wieku, kiedy rozpoczęto pierwsze prace hodowlane. Istnieje wiele hipotez łączących pochodzenie Braque d’Auvergne z Zakonem Kawalerów Maltańskich, a także domysłów, iż w ich rodowodzie można odnaleźć angielskiego pointera i gończego z Gaskonii.

Jedno jest pewne na 100% to to, że Braque d’Auvergne jest psem wyjątkowym – krzepka budowa ciała, a jednocześnie ogromna gracja w biegu sprawiają, że na polowaniu Braque może pracować cały dzień. Jest przy tym psem pracującym zarówno na dolnym jak i górnym wietrze, skłonnym do ciągłej współpracy myśliwym, od którego poszukuje delikatnych wskazówek.
Archi w Obiektywie Marketa Mact Javasova
Jego lojalność oraz koncentracja na przewodniku czynią z niego niezwykle wiernego towarzysza, który stara się pozostawać w bliskim kontakcie z człowiekiem. We Francji cieszy się sławą najlepszego psa polującego na ptactwo łowne oraz zwierzynę drobną. Podczas pracy Braque może przerywać galop fazami intensywnego truchtu oraz obwąchiwania ziemi, co jest charakterystyczne dla tej rasy.  Podczas wyszukiwania jego ogon pracuje bardzo intensywnie, a głowa, choć uniesiona, skierowana jest nosem ku ziemi. Wykazuje się pewną stójką, a w pracy łowieckiej wszechstronnie sprawdza się jako pies pracujący na górnym wietrze bez względu na obszar pracy (pole, woda, las nie stanowią dla niego wyzwania), ale też pies doskonale tropiący i aportujący.
Na co dzień Braque d’Auvergne jest psem niezwykle pozytywnie usposobionym, nawiązującym silną więź z rodziną. Doskonale sprawdza się nie tylko jako pies chętny do pracy i podejmowania nowych wyzwań w treningu, ale także jako towarzysz najmłodszych. Nie wykazuje się agresją wobec ludzi i zwierząt, dzięki czemu doskonale czuje się w stadzie.

1383364_718271998202059_796620484_n
Wśród Braque d’Auvergne wyróżnia się dwa podstawowe umaszczenia – dropiate (czarne cętki) dereszowate (które w rezultacie jednolicie przesianych włosów czarnych i białych tworzy wrażenie szarości z lekkim odcieniem błękitu – charbonnée). Warto także dodać, że wyżeł owerniacki cieszy się doskonałym zdrowiem. Jest to rasa nie mająca obciążeń genetycznych i nie wymagająca głębokiej pielęgnacji ze względu na krótką sierść. Także przypadki dysplazji biodrowych należą do rzadkich u Braque d’Auvergne. Jedyne na co trzeba zwracać uwagę, to oklapnięte uszy – problem ten można jednak rozwiązać regularnymi kontrolami ich stanu zdrowia oraz podawaniem twardych przysmaków do gryzienia (dzięki mocno pracującym szczękom i mięśniom głowy – uszy są czyszczone samoczynnie).
1384060_718271718202087_557101876_n
W Polsce Braque  d’Auvergne staje się coraz popularnym i docenionym psem, dzięki doskonałej pracy polskich hodowców łączących ze sobą wyjątkowo piękne i utalentowane psy.  Jeśli szukasz wiernego towarzysza psiego treningu i oddanego psa na co dzień jest to idealna rasa dla Twoich potrzeb, o której więcej możesz dowiedzieć się w:
13214429_1279901495372437_95299409_o