Jaką hodowlę wybrać przy doborze szczenięcia?


Kiedy wybierzemy już wymarzoną rasę psa powinniśmy postawić sobie ważne pytanie, którymi będziemy się kierować przy wyborze „domku”, z którego będzie pochodzić nasz czworonożny przyjaciel 🙂 Każdy właściciel nie tylko powinien przykładać wagę do pochodzenia swojego pieska, ale też do warunków bytowania w jakich on przyszedł na świat oraz co hodowca mu mógł zaoferować podczas jakże ważnego procesu edukacji w pierwszych tygodniach życia.

Wybieram mądrze – hodowla FCI

Logo hodowli Dragonborn zarejestrowanej w ZKwP

Decydując się na hodowlę powinniśmy zwrócić uwagę, czy hodowla jest zarejestrowana w organizacji zrzeszonej z FCI czyli Fédération Cynologique Internationale z siedzibą główną w Belgii, Thuin (w tłumaczeniu: Międzynarodowej Federacja Kynologiczna).
Jedynie organizacja z zrzeszona z FCI gwarantuje legalność oraz pewność, że pies rasowy, którego kupujemy jest w rzeczywistości psem, o którego nam chodzi.
W Polsce jedyną organizacją zrzeszoną z FCI jest ZKwP, czyli Związek Kynologiczny w Polsce.  Jeśli nabywca ma wątpliwości czy dana hodowla należy do FCI może zapytać o oddział, do którego należy hodowca, a następnie sprawdzić w oddziale czy taka hodowla jest u nich zarejestrowana.

Wybór psa z hodowli zarejestrowanej w FCI daje nam możliwość poznania przodków naszego pieska oraz jego przodków, często do wielu pokoleń wstecz. Jest to ogromna baza wiedzy oraz informacji nie tylko o linii genetycznej przekazywanej w kolejnych pokoleniach, ale też o sukcesach przodków, ich budowie, zdrowiu oraz możliwość poznania hodowców, którzy stanowią niezastąpione wsparcie w procesie edukacyjnym szczenięcia.
Oczywiście, wśród hodowli FCI znajdą się takie, które kierują się mniej lub bardziej dogodną dla nas wizją rozrodu i odchowu szczeniąt, ale niezmienny jest fakt, iż każda z tych hodowli podlega weryfikacji przez stosowne władze poszczególnych oddziałów ZKwP. Gwarantuje to tym samym, że każde szczenię z miotu zostanie zbadane przez specjalistę danej grupy FCI oraz otrzyma metrykę przed wyprawą do nowego domu (na jej podstawie można wyrobić później rodowód w odpowiednim oddziale FCI).

Poznaj moich rodziców


Wybierając określoną hodowlę z wyprzedzeniem mamy możliwość poznać mamę i tatę planowanego miotu. Poznanie rodziców szczeniaczka jest bardzo ważne, bo dzięki temu przyszły właściciel będzie mógł się dowiedzieć bardzo dużo poprzez obserwację oraz przez zadawanie pytań hodowcy. Hodowca powinien być pierwszym i najważniejszym punktem w wiedzy o rasie oraz linii hodowlanej, którą wybiera – to do niego w pierwszej kolejności powinniśmy kierować nasze dylematy oraz rozważania związane z rozwojem szczenięcia.
Sama obserwacja przyszłego rodzica szczenięcia jest również doskonałym źródłem informacji, a wiedza taka uzupełniona właściwymi pytaniami do hodowcy pozwoli przyszłemu właścicielowi zbudować bogaty obraz na temat interesującej nas hodowli.

W naszych obserwacjach powinniśmy zwrócić uwagę na:
– wygląda przyszłej mamy zarówno pod kątem estetycznym jak i ogólną budowę ciała
– jej odżywianie
– czas, który jest poświęcany na zadbanie o aktywność psychofizyczną pieska
– warunki bytowe pieska
– otwartość względem obcych oraz innych zwierząt
– stosunek hodowcy do rozrodu suki hodowlanej

Oczekiwania a rzeczywistość – jakiego pieska szukamy

Decydując się na określoną hodowlę powinniśmy sprecyzować także nasze oczekiwania względem przyszłego szczenięcia. Czy pragniemy mieć wyłącznie towarzysza zabaw i spacerów, czy też zamierzamy pracować z naszym pieskiem użytkowo. Czy pragniemy uczestniczyć wraz z nim w życiu wystawowym, czy może po prostu chcemy sobie zostawić „otwarte drzwi” dla różnych aktywności, z których być może skorzystamy. Poinformowanie hodowcy o naszych oczekiwaniach w dużej mierze będzie pomocne w doborze odpowiedniego pupila, który stanie się cudownym towarzyszem na lata.

Nasze oczekiwania są również wyznacznikiem w świecie hodowli – nie każda hodowla bowiem zajmuje się wszystkim zagadnieniami pracy z psem. Niektórzy hodowcy mogą specjalizować się w wiedzy i znajomości świata wystawowego, inni mogą preferować z kolei świat związany z pracą z psem (łowiectwo, dogoterapia, ratownictwo i inne) – to od nas zależy jaką drogą chcemy podążać i w jak dużym stopniu chcemy te światy ze sobą łączyć.

Podsumowując, starajmy się nie śpieszyć, zbierzmy informacje o hodowcy i hodowli. Proces decyzyjny przed zakupem szczenięcia jest też doskonałą motywacją do dogłębnego poznania rasy, jej predyspozycji, wad i zalet. Hodowlę powinniśmy wybierać z jednej strony w sposób nieemocjonalny a zarazem kierować się prawdziwą pasją hodowcy do wykonywanej pracy.